Ubuntu:Gutsy tr

From

Jump to: navigation, search

Image:Ubunturehberi.png


Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon)

Ubuntu Gutsy Gibbon, 18 Ekim 2007 tarihinde yayınlanmıştır, Feisty Fawn'den hemen sonra gelir. Bu rehberin test ve gelişimi için yardımınıza ihtiyacımız vardır.

Bu rehber, Chua Wen Kiat (Kuala Lumpur, Malezya) tarafından başlatılmıştır. Şu anda Linux Center, Litvanya Üniversitesi, ve gönüllü herkes tarafından gelişimi desteklenmektedir.

Bu rehber ubuntuforums.org sayfasındaki resmi UbuntuGuide.org Forumunda tartışılmaktadır. Linki takip ederek Ubuntu geliştirme tartışmalarına katılabilirsiniz.

Sayfaları düzenleyebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

Ziyaretçilerin öncelikle Alternatives sayfasını ziyaret etmesi önerilmektedir!

Eğer yeni önerileriniz varsa bunları Talk sayfasında tartışın

MikrobartOrvilsQuashJiyuu0CargoGabemorrBytecopekrampoSimosStubbyeljacoshaiThunderMHasileadammichaelroachBelisarivsCheatorHankTamalKaotikssoniahKutanMehdirichuxShadymanHavarillfr0zen_penguinLouisShadymanshanlot751EtienneRabid9797Mantas Smelevičiusperspectoffphloseadogsmalugo2debugPakosRedBassCyberAngelCogeeldineroycorreAlgimantasBucinskasUficAntidrugueVahidLouis KingRsinghBorut-TCinglallsTownrayANtuMaLaMpete alleboneGreenstarThe TurkRonBCompotatojoMbrasigma80EnlightenedswineKarthikeyanemorrp1Th0rv4ldjspanglerSevoirForainand other friends of our community edit


Contents


Önsöz

Ubuntu Gutsy Gibbon Hakkında

 • Ubuntu 7.10, 18 Ekim 2007 tarihinde sürülmüştür.
 • Kod adı Gutsy Gibbon'dur. Ubuntu 7.04 Feisty Fawn'den hemen sonra gelir. (Feisty+1 veya Feisty'den sonraki ilk sürüm diyebiliriz)
 • Gutsy, 18 ay boyunca sunucu ve masaüstü bilgisayarlarda desteklenecektir.
 • Sunucularda daha uzun destek süresi ihtiyacı olan kullanıcılar, Ubuntu 7.10'u kurmak veya 7.10'a güncelleme yapmak yerine 2011'e kadar güvenlik desteğiyle Ubuntu 6.06 LST'yi kullanmaya devam etmeyi seçebilirler.

Hangi sürümü kullandığımı nasıl öğrenebilirim?

 • #Genel Notları okuyun
 • Gutsy'de, Sistem -> Yönetim -> Sistem Gözlemcisi -> Sistem sekmesi yolunu izleyin

veya Ubuntu'nun tüm türev ve versiyonlarında şu komutu kullanın:

lsb_release -a

İleride çıkacak Ubuntu sürümleri hakkında

 • Ubuntu sürümleri altı ayda bir yayınlanmaktadır.
 • Bu aylar Nisan ve Ekim'dir.
 • Bir sonraki sürümün çıkış tarihi 24 Nisan 2008 olarak ayarlanmıştır ve adı Ubuntu 8.04 (Hardy Heron) olacaktır (Gutsy+1).
 • Hardy Heron, bir LTS (Uzun süreli destek) sürümü olacak ve güvenlik güncellemeleriyle sunucularda beş yıl, masaüstü bilgisayarlarda ise üç yıl destekli olacaktır.

Ubuntu'nun Daha Eski Versiyonları

Eğer Ubuntu'nun eski bir versiyonunu kullanıyorsanız, bunu Gutsy'ye yükseltmeniz tavsiye edilir. Bu versiyonda (Gutsy'de) önemli geliştirmeler vardır. Gutsy'de kullanılan güncelleyici ileriki versiyonlara yükseltmeyi kolaylaştırmaktadır. Eğer bir üretim ortamındaysanız, veya herşey sizin için mükemmelse, bir Uzun Süreli Destek (LTS) versiyonunu kullanmaya devam edebilirsiniz.

 • Dapper, son LTS sürümüdür; ve Gutsy'den sonraki ilk sürüm (Gutsy+1), sonraki LTS sürümü olacaktır.

Genel Notlar

 1. Şu anda okumakta olduğunuz rehber, resmi olmayan bir Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon) Başlangıç Rehberidir. Ne Ubuntu'yla ne de Canonical Ltd. ile herhangi bir ortaklığımız yoktur.
 2. Bu rehber ubuntuforums.org'daki resmi UbuntuGuide.org Forumunda tartışılmaktadır. Ziyaret edebilir ve tartışmaya katılabilirsiniz.
 3. Mavimsi kutular içindeki yazılar Terminal'de (uçbirimde) çalıştıracağınız komutları belirtmektedir (Uygulamalar -> Donatılar -> Uçbirim) veya o kutunun içeriğini diğer bazı direktiflerde söylendiği gibi kullanabilirsiniz.
 4. Yazım hatalarını azaltmak için, komutları uçbirim penceresine kopyalayıp yapıştırın (komutlara sağ tıklayın -> "Kopyala" ve "Yapıştır". Aynı zamanda kopyalamak için Ctrl+C ve yapıştırmak için Shift+Insert tuş bileşimlerini kullanabilirsiniz)
 5. "sudo" komutu "substitute user do" ifadesinin kısaltmasıdır. Sudo komutu şifrenizi isteyecektir. Şifrenizi belirtin. Aynı zamanda sudo komutu ile sisteminizdeki başka bir kullanıcı olarak da komut çalıştırabilirsiniz—örneğin sudo -u osman <komut> komutu sisteminizdeki osman kullanıcısı olarak komut çalıştırır.
 6. Eğer herhangi bir komut hakkında daha fazla bilgi istiyorsanız, "man" komutunu kullanarak geçerli komutun kılavuz sayfasına bakmalısınız. Örneğin, "man sudo" komutu "sudo" komutunun kılavuz sayfasını gösterecektir.
 7. Eğer sürekli "apt-get" komutu kullanmaktan bıktıysanız, synaptic paket yöneticisini kullanın (apt-get'in arayüz versiyonu).
 8. "apt-get" ve "wget" komutları İnternet bağlantısı gerektiren ve program kurmak/güncellemek/download etmek için kullanılan komutlardır.
 9. Tüm "aptitude" başvuruları "apt-get" ile değiştirilmelidir. Eğer istiyorsanız halen "aptitude" yi kullanmaya devam edebilirsiniz (bağımlılık sorunları oluşma riskini göze alıyorsanız).
 10. Bir dosyayı download etmek için, linki sağ tıklayın -> "Farklı Kaydet..." i seçin -> Dosya adı ve uzantısının doğru olduğundan emin olun
 11. Eğer Ubuntu projesine, Ubuntu'yu dilinize çevirerek veya başka türlü yardım etmek istiyorsanız https://launchpad.net/ sitesini ziyaret edin
 12. Umarım "herkese karşı insan sevgisi" felsefesi her zaman sizinle olur...
Eğer 64-bit versiyon kullanıyorsanız bütün "i386"ları "amd64" olarak değiştirin

Dış Bağlantı Bildirisi

Bu rehberde bazı web sayfalarına link verilmektedir. Bu linkler, rehberimizin bir çok nasıl-yaparım belgesi, direktif, ekran görüntüsü video, rehber vb. içermesine rağmen kısa kalmasını sağlamaktadır. Ancak, Ubuntuguide.org her link için kaliteli bir kontrol yapamamaktadır. Bazen linkler ölü çıkmakta, yanlış bilgi içermekte ve içeriğini değiştirebilmektedir. Bu linkler için herhangi bir sorumluluk kabul etmediğimizi belirtmek isteriz. Eğer herhangi bir ölü veya yanlış bilgi içeren link bulursanız, linki ve bu linki bu rehberin neresinde bulduğunuzu bize postalayın. Veya vaktiniz varsa rehberi düzenleyerek linki kendiniz düzeltin. NOT: Bağlantıların büyük bir bölümü İngilizce'dir. Şimdiden teşekkürler!!!

Ölü veya Yanlış Bilgi İçeren Linki Raporlama

Eğer ölü veya yanlış bilgi içeren bir link bulursanız linki ve rehberin neresinde bulduğunuzu buraya yazın. Teşekkürler!


Ubuntu ve Resmi Ubuntu Türevleri Hakkında

Ubuntu 7.10 Rehber ve Kaynakları

Ubuntu Ekran Görüntüleri

Ubuntu 7.10 Ekran Görüntüleri

Kubuntu 7.10 Rehber ve Kaynakları

Kubuntu Ekran Görüntüleri

Kubuntu 7.10 Ekran Görüntüleri

Xubuntu 7.10 Rehber ve Kaynakları

Xubuntu Ekran Görüntüleri

Xubuntu 7.10 Ekran Görüntüleri

Edubuntu 7.10 Rehber ve Kaynakları

Gobuntu 7.10 Rehber ve Kaynakları

Wikipedia: Gobuntu

Çeviri ve yerelleştirme

Çince, Japonca, Portekizce ve birçok Avrupa dili, diğer dillere oranla Ubuntu'da daha iyi bir konumdadır. Eğer diliniz iyi bir konumda değilse, Ubuntu'yu dilinize çevirerek projemize katkıda bulunabilirsiniz. Çeviri işlemine başlamak için, https://translations.launchpad.net/ubuntu sitesini ziyaret edin ve giriş yapın (eğer kayıtlı değilseniz öncelikle kayıt olmanız gerekiyor). Dilinizi seçin ve tercüme işlemine başlayın.

Güncelleme - Yükseltme - Yazılım Kurma

Nasıl ekstra depo eklenir

Menü Yöntemi

 • Dağıtım dostu depoları seçin. Bunlar Ubuntu dağıtım sisteminin parçasıdır. Tavsiye edilen yöntem budur.
Sistem-->Yönetim-->Yazılım Kaynakları

İşinize yarayacağını düşündüğünüz depoları işaretleyin (main, universe, restricted, multiverse). Muhtemelen 'kaynak kodu' deposuna ihtiyaç duymayacaksınız.

 • İstediğiniz üçüncü-taraf deposunu ekleyin. Bu depolar herhangi bir şekilde izlenmemektedir. Bazıları oldukça popüler olmasına rağmen, bazıları risk içerebilmektedir.
Sistem-->Yönetim-->Yazılım Kaynakları-->Üçüncü Taraf Yazılım-->Ekle

Deponuzun adını ekleyin. Aşağıdaki örnekte, Ubuntu ile herhangi bir şekilde ilintili olmayan, popüler üçüncü taraf bir depo olan Medibuntu'yu kullanıyoruz.

APT satırı: deb http://packages.medibuntu.org/ gutsy free non-free
 • Gerekli gpg anahtarlarını download edin ve bunları anahtar listesine ekleyin. Bu anahtar depoyu sisteminize onaylatır. Medibuntu deposu (Ubuntu ile ilişkili değil) örneği şu gibidir:
wget -q http://packages.medibuntu.org/medibuntu-key.gpg -O- | sudo apt-key add -

Manuel Yöntem

 • Geçerli kaynak listenizin bir yedeğini yaratın.
sudo cp -p /etc/apt/sources.list /etc/apt/sources.list_backup
 • Kaynak listesini bir metin editörü ile açın

Ubuntu kullanıcıları:

sudo gedit /etc/apt/sources.list
 • Herşeyi aşağıdaki satırlar ile değiştirin
Yerel yansınızı kullanmak için archive.ubuntu.com metninden hemen önce ülke kodunuzu yazın
örneğin deb http://lv.archive.ubuntu.com/ubuntu gutsy main restricted universe multiverse
deb http://us.archive.ubuntu.com/ubuntu/ gutsy main restricted
deb-src http://us.archive.ubuntu.com/ubuntu/ gutsy main restricted

## Major bug fix updates produced after the final release of the
## distribution.

deb http://us.archive.ubuntu.com/ubuntu/ gutsy-updates main restricted
deb-src http://us.archive.ubuntu.com/ubuntu/ gutsy-updates main restricted

##Universe

deb http://us.archive.ubuntu.com/ubuntu/ gutsy universe
deb-src http://us.archive.ubuntu.com/ubuntu/ gutsy universe
deb http://us.archive.ubuntu.com/ubuntu/ gutsy-updates universe
deb-src http://us.archive.ubuntu.com/ubuntu/ gutsy-updates universe

## Multiverse

deb http://us.archive.ubuntu.com/ubuntu/ gutsy multiverse
deb-src http://us.archive.ubuntu.com/ubuntu/ gutsy multiverse
deb http://us.archive.ubuntu.com/ubuntu/ gutsy-updates multiverse
deb-src http://us.archive.ubuntu.com/ubuntu/ gutsy-updates multiverse

## Backports

deb http://us.archive.ubuntu.com/ubuntu/ gutsy-backports main restricted universe multiverse
deb-src http://us.archive.ubuntu.com/ubuntu/ gutsy-backports main restricted universe multiverse

## Canonical Partner Repository 

deb http://archive.canonical.com/ubuntu gutsy partner
deb-src http://archive.canonical.com/ubuntu gutsy partner
deb http://security.ubuntu.com/ubuntu gutsy-security main restricted
deb-src http://security.ubuntu.com/ubuntu gutsy-security main restricted
deb http://security.ubuntu.com/ubuntu gutsy-security universe
deb-src http://security.ubuntu.com/ubuntu gutsy-security universe
deb http://security.ubuntu.com/ubuntu gutsy-security multiverse
deb-src http://security.ubuntu.com/ubuntu gutsy-security multiverse

## PLF REPOSITORY (Unsupported. May contain illegal packages. Use at own risk.)
deb http://packages.medibuntu.org/ gutsy free non-free
 • Düzenlediğiniz dosyayı kaydedin
wget -q http://packages.medibuntu.org/medibuntu-key.gpg -O- | sudo apt-key add -
sudo apt-get update

Feisty'den Gutsy'ye Nasıl Yükseltme Yaparım

Otomatik Güncellemeleri Nasıl Düzenlerim

 • Menüden otomatik güncelleştirmeleri etkinleştirin:
Sistem-->Yönetim-->Yazılım Kaynakları-->Güncellemeler

Önemli Güvenlik Güncelleştirmelerini, Önerilen Güncelleştirmeleri ve istediğiniz diğer güncelleştirmeleri seçebilirsiniz. Aynı zamanda güncelleştirme sıklığını da seçebilirsiniz.

Ubuntu'yu Nasıl Manuel Olarak Güncelleştiririm

 • Komut satırından:

/etc/apt/sources.list dosyasını yaratmak için http://www.ubuntu-nl.org/source-o-matic/ sayfasını kullanın

var olan /etc/apt/sources.list dosyanızın bir yedeğini alın

tarayıcınızdaki yaratılmış sayfadan yeni bir /etc/apt/sources.list dosyası yaratın

şimdi aşağıdaki komutları çalıştırın

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get dist-upgrade
 • Menüden:
Sistem -> Yönetim -> Güncelleme Yöneticisi

Ek Uygulamalar

Çeşitli Uygulamalar

Hotwire - Ubuntu için grafiksel bir uçbirim

Eğer Ubuntu için grafiksel bir uçbirim istiyorsanız buraya bakabilirsiniz:

Ubuntu'da Nasıl Epiphany web tarayıcısını kurarım

Eğer Ubuntu'da Epiphany web tarayıcısını kurup kullanmak istiyorsanız şu prosedürü takip edin:

Midori - Ubuntu için hafif bir web tarayıcısı

Eğer Ubuntu'da Midori web tarayıcısını kurup kullanmak istiyorsanız şu prosedürü takip edin:

apturl - Ubuntu Gutsy Gibbon için protokol denetimcisi

Eğer ubuntu paketlerini yalnızca web sitesi aracılığıyla kurmak istiyorsanız şu linki tıklayın:

sysvconfig - init script linklerini yapılandıran araç

sysvconfig - Ubuntu'daki init script linklerini,servis komutlarını yapılandırmak için araç

Ubuntu Gutsy'de qBittorrent kurulumu

aMSN için sürükle-bırak yeteneklerini etkinleştirme

Bir tıklama ile .iso imajlarını Mount/Unmount etme

Adobe Reader Gutsy amd64/i386

Birinci

echo "deb http://packages.medibuntu.org/ gutsy free non-free" | sudo tee -a /etc/apt/sources.list

İkinci

wget -q http://packages.medibuntu.org/medibuntu-key.gpg -O- | sudo apt-key add - && sudo apt-get update

Üçüncü - eklentileri ve Reader'ı yüklüyoruz

sudo aptitude install acroread acroread-plugins acroread-escript

Artık Adobe Reader'ı kullanabilirsiniz.

OpenOffice eklentileri

Ubuntu'da .docx dosyalarını OpenOffice ile açma: (Diğer dağıtımlarda da aynı yöntem kullanılabilir)

Öncelikle dönüştürücüyü download etmeliyiz> [1] "odf-converter-1.0.0-5.i586.rpm" dosyasını download edin

Şimdi alien'i kurun (eğer henüz kurmadıysanız)

 sudo apt-get install alien

Şimdi indirdiğimiz dosyayı dönüştürmemiz gerekiyor, bunun için -ct switch'ini kullanacağız (-k değil). -ct indirdiğimiz dosyayı .tgz'ye dönüştürecektir.

 sudo alien -ct odf-converter-1.0.0-5.i586.rpm

Dönüştürüldüğünde unpack etmeniz gerekiyor

 tar xvf odf-converter-1.0.0.tgz

Şimdi untar ettğiniz yerde üç klasör olması gerekiyor.

Şimdi şu komutları çalıştırın

 sudo cp usr/lib/ooo-2.0/program/OdfConverter /usr/lib/openoffice/program/
 sudo cp usr/lib/ooo-2.0/share/registry/modules/org/openoffice/TypeDetection/Filter/MOOXFilter_cpp.xcu  /usr/lib/openoffice/share/registry/modules/org/openoffice/TypeDetection/Filter
 sudo cp usr/lib/ooo-2.0/share/registry/modules/org/openoffice/TypeDetection/Types/MOOXTypeDetection.xcu /usr/lib/openoffice/share/registry/modules/org/openoffice/TypeDetection/Types

Ve işlemimiz bitti, şimdi .docx dosyalarını açıp düzenleyebilirsiniz (SADECE) Diğer dosya türleri için ne yapılması gerektiğini bulduğumda onları da postalayacağım.

Ubuntu 7.10 (Gutsy) da "Odf dönüştürücü"yü kurmak için alternatif bir yolumuz daha var. Üç basit adımdan oluşuyor:

(öncelikle root kullanıcısı olarak giriş yaptığınızdan emin olun, bunun için terminalde sudo su - ve istenildiğinde şifrenizi yazın)

Adım 1: echo "deb http://ubuntu.org.ua/ getdeb/" >>/etc/apt/sources.list

Adım 2: apt-get update

Adım 3: apt-get install odf-converter

Bu üç adımı kendi makinemde denedim ve işe yaradı. Lütfen eğer herhangi bir problem yaşıyorsanız beni bilgilendirin.

Şecere Araştırma ve Analiz Yönetim Programı (Gramps)

GRAMPS, Şecere Araştırma ve Analiz Yönetim Programlama Sistemi, GTK/GNOME arayüzünü kullanan, Pyton dili ile yazılmış açık kaynak bir şecere programıdır. GRAMPS, Windows'taki FamilyTree Maker gibi programlarda kullanılan GEDCOM dosyalarını import (içe aktarım) edebilir; HTML, PDF, ABIWord, OppenOffice.org gibi formatlarda raporlar hazırlayabilir. Kurulum komutu şu şekildedir:

sudo apt-get install gramps

Masaüstü

Ubuntu Sistemimde Nasıl İnce Ayar Yaparım

Eğer Ubuntu'da ince ayar yapmak istiyorsanız şu yazıyı okuyun

AMOR - bir masaüstü yaratığı

Eğer masaüstünü eğlenceli hale getirmek istiyorsanız bu sizin için

Gelişmiş Masaüstü Efektleri (Compiz Fusion)

Ubuntu 7.10 Gutsy Gibbon'a Compiz Fusion ön-yüklü olarak gelmektedir, sonuç olarak hassas yapılandırma dosyalarıyla çok fazla uğraşmaya gerek kalmadan ayarlarınızı yapabilirsiniz. Genellikle, Compiz'in düzgün çalışması için ekran kartınızın tescilli sürücüleri gerekmektedir. Eğer gerekiyorsa bu sürücüleri yüklemeniz gerekmektedir.

Masaüstü efeklerini etkinleştirmek için, GNOME menünüzde şu yolu izleyin Sistem > Yeğlenenler > Appearance. Visual Effects sekmesi altında üç tane ayar bulacaksınız; None, Normal ve Extra. Compiz'i etkinleştirmek için "Normal" veya "Extra" yı seçin.

Animasyonlar ve masaüstü küpü gibi Compiz seçenek ve eklentilerini özelleştirmek isterseniz, öncelikle yapılandırma aracını kurmalısınız:

 sudo apt-get install compizconfig-settings-manager

Aracı kurduktan sonra Custom radyo butonunu sonra da Tercihler düğmesini tıklayın (Sistem->Yeğlenenler->Appearance->Visual Effects), veya ayar yöneticisini menüden Sistem > Yeğlenenler > Advanced Desktop Effects Settings yolu ile çalıştırın. Aynı zamanda bu programı uçbirimden veya "Uygulama Çalıştır" (ALT + F2) dan ccsm komutu vererek çalıştırabilirsiniz.

ATI kullanıcıları ve Compiz

Açık kaynaklı sürücü (radeon) aynı zamanda 3D hızlandırması desteği sunduğu için bazı ATI kartları Compiz'i çalıştırmak için kendi tescilli sürücülerinene ihtiyaç duymazlar. Ancak, açık-kaynaklı sürücü, kapalı-kaynaklı sürücü (fglrx) kadar hızlı değildir, sonuç olarak eğer tescilli bir sürücüye ihtiyaç duyuyorsanız uçbirimde biraz komut çalıştırmanız gerekecek.


1. Sürücüyü kurduktan sonra, yeni sürücüyle çalışabilmek için proprietary manager'dan veya direkt olarak ATI sitesinden, Xorg yapılandırma dosyasını yüklemelisiniz. İşlerin ters yürümesi ihtimaline karşı dosyayı değiştirmeden önce orjinal dosyanın yedeğini almayı unutmayın. Uçbirimi açın ve şu komutları girin:

 sudo cp /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.bak
 sudo aticonfig --initial --input=/etc/X11/xorg.conf

Bu komutlar radeon sürücüsünü iptal edecek ve yerine ATI'nin kendi sürücüsünü koyacaktır.


2. Şimdi ise, Compiz'in kara listeye alınmış sürücülerle ilgilenmemesi için şu komutu verelim:

 echo SKIP_CHECKS="yes" >> $HOME/.config/compiz/compiz-manager

Alternatif olarak, beyaz listeye alınmış sürücüleri seçebilirsiniz (daha iyi bir çözüm). Compiz başlangıç scriptini düzenlemek için şu komutu kullanın:

 gksudo gedit /usr/bin/compiz

Driver whitelist metnini arayın ve bulduğunuzda satırın sonuna fglrx ibaresini ekleyin, örneğin:

 # Driver whitelist
 WHITELIST="nvidia intel ati radeon i810 fglrx"


3. Bilgisayarınızı reboot edin, login yapın. Compiz'i yukarıda söylendiği gibi etkinleştirin et voilà! Compiz ve ATI kucaklaşmasını gözlemleyin.

Canlı sistem izleme

sudo apt-get install netspeed

Üst paneldeki herhangi boş bir yeri sağ tıklayın, "Panele Ekle..."yi seçin. "Sistem İzleyici"yi ve "Network Monitor"ü ekleyin. Sistem İzleyiciyi sağ tıklayın ve Tercihleri seçin. İzlemek istediğiniz özkaynaklarını ekleyin.

Masaüstü durumunu kaydetme

Klasik PrintScreen tuşuyla ekranın fotoğrafını çekme yöntemiyle ne yazıkki masaüstümüzde göstermek istediğimiz herşeyi gösteremiyoruz. Halbuki bütün masaüstünü, fare işaretçisi ve ses sistemiyle kaydetmek mümkündür. Bu işlem ekran görüntüsünü video şeklinde yakalar. Üç tane program bu işlemi sizin yerinize gerçekleştiriyor: Istanbul, Wink ve gtk-recordMyDesktop.

Istanbul
sudo apt-get install istanbul
Wink
sudo apt-get install wink
gtk-recordMyDesktop
sudo apt-get install gtk-recordmydesktop

Uluslararası Saat (Gnome Appleti) (OpenSuse katkısı)

Eğer eski saatinizi bununla değiştirmek istiyorsanız öncelikle appleti indirmek için burayı tıklayın ve dpkg ile kurun.

Önceki saat gnome appletinin üzerine sağ tıklayarak kaldırın, yeni appleti eklemek içinse panel üzerindeki boş herhangi bir yeri sağ tıklayın ve aşağıdaki adımları izleyin:

>Panele ekle...>Çeşitli>International Clock>Ekle

Dünya haritasını ekleyin ve dünya yerini seçin (Tercihler menüsünü kullanarak)

Oyunlar

Frozen Bubble

Frozen Bubble'ı kurmak için şu komutu verin:

sudo apt-get install frozen-bubble

veya paketi bulup kurmak için Sistem > Yönetim menüsü altındaki Synaptic Paket Yöneticisini kullanın.

Sudoku Nasıl Çözülür

Gnome-sudoku'yu çözen basit bir Perl script var. Deneme-yanılma (trial-and-error) destekli değil.

i386/AMD64 için Super Nintendo Emulator (ZSNES) 1.510

Destek veya soru için http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=588744 sitesini ziyaret edin

 • Üçüncü taraf depo ekleyin
echo "deb http://packages.dfreer.org gutsy main" | sudo tee -a /etc/apt/sources.list
wget http://packages.dfreer.org/7572013D.gpg -O- | sudo apt-key add -
sudo apt-get update
 • Aşağıdaki satırlardan birini kullanarak yükleyin
sudo apt-get install zsnes32 #for amd64 users
sudo apt-get install zsnes  #for everyone else
 • Uygulamalar > Oyunlar > zsnes veya zsnes32

i386/AMD64 için Playstation Emulator (pSX) 1.13

Destek ve soru için: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=394097

 • Üçüncü taraf depo ekleyin
echo "deb http://packages.dfreer.org gutsy main" | sudo tee -a /etc/apt/sources.list
wget http://packages.dfreer.org/7572013D.gpg -O- | sudo apt-key add -
sudo apt-get update
 • Aşağıdaki satırlardan birini kullanarak kurulum yapın
sudo apt-get install psx32 #for amd64 users
sudo apt-get install psx  #for everyone else
 • Uygulamalar > Oyunlar > pSX veya pSX32

KDE oyunları

KDE 3'ten oyunlar kurmak için (Kubuntu kullanıcıları için tavsiye edilir), kdegames paketini kurun.

sudo apt-get install kdegames

UrbanTerror 4.0

 • UrbanTerror 4.0 bir Multi-player FPS oyunudur. Oyun, açık-kaynaklı quake 3 motorunu kullanır ve birçok gerçek silah kullanılması ve multi-player özelliği kullanılacağı zaman sunucu kullanımının ücretsiz olmasıyla ön plana çıkar.

Daha fazla ilgi için: UrbanTerror

 • Scripti indirdikten sonra Uçbirimi download klasörünüze açın, scripti aşağıdaki komut ile yürütülebilir yapın:
sudo chmod +x urt40-linux-installer.sh
 • Şimdi scripti çift tıklayın ve talimatları takip edin
 • Kurulum işlemi, gerekli dosyaları (yaklaşık 541MB tutuyor) indirirken bir süre bekletebilir :)
 • Kurulumdan sonra masaüstünüzde hoş bir UrbanTerror simgesi göreceksiniz (kurulumu root olarak yapmadığınız sürece)

Bu kolay kurulum scripti, UrbanTerror forumundaki Nexu'nun bir hediyesidir.

CD/DVD

Nasıl 'DVD video' disklerini riplerim

dvd::rip, birçok özelliği bulunan ve Perl ile yazılmış bir DVD kopyalama programıdır. DVD ripleme ve dönüşüm işlemlerinin hemen hemen tüm görünümünü kontrol etmek için kolay kullanımlı ama çok-özellikli bir Gtk+ GUI sunar. Geniş ölçekte bilinen bir video işleme yöntemi olan swissknife transcode'u ve diğer biçok açık-kaynaklı aracı kullanır.

sudo apt-get install dvdrip

Nasıl video DVD'leri hazırlarım

dvdauthor, mpeg2 videolarından DVD filmleri yapmaya yarayan bir programdır. Hazırlanan DVD'ler herhangi bir DVD player'da oytatılabilir.

sudo apt-get install dvdauthor

Nasıl CD/DVD yazma işlerimi yaparım

nautilus-cd-burner, kurulu olarak gelen bir CD/DVD yazma programıdır. Serpentine programıyla ise audio CD'ler hazırlayabilirsiniz. Serpentine, yazma esnasında otomatik olarak flac ve mp3 dosyalarını dönüştürür. nerolinux ücretsiz olmayan bir CD/DVD/Blu-Ray/HD-DVD kaydedicidir. K3b, ise KDE için mükemmel bir CD/DVD yazma aracıdır(Kubuntu kullanıcıları için ideal). Eğer bunun GTK/Gnome için alternatiflerini arıyorsanız, brasero, cdw/gcdw, gcdmaster, graveman ve gnomebaker sizi etkileyebilir.

dvdisaster programı, CD veya DVD'nizin çizilme veya eskime gibi nedenlerle veri kaybetme riskine karşı bir ölçekte güvenlik sağlar. Bu program, diskleriniz ilerde bozulduğunda okunamayan sektörleri kurtarmak için hata düzeltme verisi yaratır.

İnternet

Tarayıcı Eklentileri

Ubuntu, otomatik olarak Firefox'ta bir site gezmek için gerekli olan eklentileri yüklemektedir. Ancak eklentileri kendiniz yüklemek istiyorsanız aşağıdaki komutları uçbirimde çalıştırın:

Java eklentisi için:

sudo apt-get install sun-java6-plugin

Flash eklentisi için:

sudo apt-get install flashplugin-nonfree

Açık kaynak flash eklentisi:

sudo apt-get install mozilla-plugin-gnash

VLC eklentisi için (otomatik olarak VLC de kurulur):

sudo apt-get install mozilla-plugin-vlc

MPlayer eklentisi için (otomatik olarak MPlayer da kurulur):

sudo apt-get install mozilla-mplayer

Real player eklentisi için (otomatik olarak helix-player da kurulur):

sudo apt-get install mozilla-helix-player

Kaffeine eklentisi için (otomatik olarak kaffeine de kurulur):

sudo apt-get install kaffeine-mozilla

Image-zoom eklentisi için (sayfadaki resimleri büyütmek için):

sudo apt-get install mozilla-imagezoom

adblock eklentisi için (web sayfalarındaki reklamları engellemek için):

sudo apt-get install mozilla-firefox-adblock

Gutsy, Ubuntu depolarından Firefox'a eklenti ekleme seçeneğine de sahiptir. Varsayılan olarak, bu eklentilerin eklenme seçeneği etkinleştirilmiştir. Görmek ve Ubuntu eklentilerini eklemek için:

 • Firefox'ta, Araçlar > Eklentiler yolunu izleyin
 • "Get Ubuntu Addons"u tıklayın
 • Tüm mevcut uygulamaları görmek için, "Göster:"in yanındaki listeyi tıklayın ve "Tüm Mevcut Uygulamalar"ı seçin.
 • İstediğiniz eklentiyi seçin ve "Apply Changes" düğmesini tıklayın.
 • Hangi eklentileri yüklediğinizi Firefox'un normal eklenti kutusunda görebilirsiniz.

(Not: Tüm Ubuntu eklentileri Synaptic paket yöneticisinden de kurulabilir.)

Shockwave

Ne yazıkki Shockwave'in herhangi bir Ubuntu/Linux versiyonu yok. Ancak yine de bu programı WINE ile çalıştırabiliyoruz. Bu yöntem, bilgisayarınızda yüklü 2 Firefox tarayıcısında sonuç verecektir. Sadece Shockwave'i gerektiren web sitelerini gezerken WINE versiyonunu kullanın. Firefox'un doğal versiyonu daha iyi bir bilgisayar performansı verecektir, sonuç olarak bunun her vukuatta kullanılması gerekiyor.

 • WINE'ı yükleyin
 • Windows için olan Firefox'u download edin ve kurun
 • Windows için olan Shockwave'i download edin ve kurun

Download Yöneticisi (Downloader for X)

Downloader for X'i kurmak için şu komutu çalıştırın:

sudo apt-get install d4x

veya "d4x" paketini bulup kurmak için Sistem > Yönetim menüsü altındaki Synaptic Paket Yöneticisini kullanın.

FTP istemcisi (FileZilla)

FileZilla, windows'tan gelen güçlü bir FTP istemcisidir. Üçüncü versiyonunda bir çapraz-platform yazılımına dönüştü ve şimdi Gutsy depolarından indirilebiliyor.

FileZilla FTP istemcisini kurmak için şu komutu verin:

 sudo apt-get install filezilla

veya "filezilla" paketini bulup kurmak için Sistem > Yönetim menüsü altındaki Synaptic Paket Yöneticisini kullanın.

Evolution'ı Gmail için yapılandırma

http://mail.google.com/mail/ adresini ziyaret edin ve sağ-üst köşedeki "ayarlar" yazısını tıklayın. Yönlendirme ve POP/IMAP sekmesini tıklayın.

 • POP protokolünü kullanmak istiyorsanız, "POP'u tüm postalar için etkinleştir(daha önce indirilmiş olan postaları da dahil et)" veya "POP'u sadece şu andan itibaren gelen postalar için etkinleştir" radyo düğmelerinden birini işaretleyin.
 • IMAP protokolünü kullanmak istiyorsanız, "IMAP'ı etkinleştir" radyo butonunu işaretleyin.

Değişiklikleri kaydedin.

Evolution programını Uygulamalar -> İnternet -> Evolution Posta yolunu izleyerek çalıştırın. Eğer Evolution'da önceden herhangi bir posta hesabı yaratmadıysanız, bir posta hesabı kurulum sihirbazı otomatik olarak sizi karşılayacaktır. Eğer önceden bir posta hesabı yarattıysanız, Düzenle -> Tercihler -> Posta Hesapları -> Ekle yolunu izleyin ve İleriyi tıklayın. Gmail e-posta adresinizi girin (@gmail.com kısmıyla birlikte). İleriyi tıklayın.

 • Eğer Gmail'de POP'u etkinleştirdiyseniz; "Sunucu Türü"nü POP, "Sunucu"yu pop.gmail.com, "Güvenli Bağlantı Kullan"ı "SSL şifreleme" olarak ayarlayın.
 • Eğer Gmail'de IMAP'i etkinleştirdiyseniz, "Sunucu Türü"nü IMAP, "Sunucu"yu imap.gmail.com, "Güvenli Bağlantı Kullan"ı "SSL şifreleme" olarak ayarlayın.

İleriyi tıklayın. İleriyi tıklayın. "Sunucu"yu smtp.gmail.com, "Güvenli Bağlantı Kullan"ı "SSL şifreleme" olarak ayarlayın. İleriyi tıklayın. İleriyi tıklayın. Uygulayı tıklayın.

Not: GMAIL, şu sıralar IMAP desteğini herkese açık hale getiriyor (Ekim 2007), ancak henüz şu an herkes için IMAP desteği yok. Yani sonuç olarak IMAP herkese açık olana kadar POP'u kullanın.

SwiftFox

Swiftfox, belirli CPU türlerinde hız artışı sağlamak üzere geliştirilmiş bir Firefox web tarayıcısıdır. Swiftfox, tüm Firefox eklenti ve temalarıyla uyumludur ve Firefox'la aynı ayar yerini kullanır, sonuç olarak ikisini de açık şekilde kullanabilirsiniz.

getswiftfox.com sitesinden talimatlar:

 • Swiftfox deposunu ekleyin
 sudo gedit /etc/apt/sources.list
 • En alta şu satırı ekleyin
 deb http://getswiftfox.com/builds/debian unstable non-free
 • Apt kaynaklarını güncelleyin
 apt-get update
 • CPU uyumluluğunuzu kontrol etmek için burayı tıklayın
 • Swiftfox'un size uygun versiyonunu yükleyin
 apt-get install swiftfox-pentium4
 • Şu yolu izleyerek çalıştırın
 Uygulamalar > İnternet > Swiftfox
 • Aynı zamanda [şurada] dağıtıma bağımlı olmayan bir yükleyici var. Bu yükleyici, Swiftfox'u download edip /opt klasörüne kuran ve mevcut Firefox eklentilerini kullanmaya çalışan bir script. Bu yöntem, kullandığı dağıtım Ubuntu veya Debian olmayan kullanıcılar için ideal olabilir.

Azureus (Java BitTorrent istemcisi)

Azureus'u şu komutu vererek kurabilirsiniz:

sudo apt-get install azureus

Ancak bu programın birçok bağımlılığı var. Alternatif bir yöntem şurada tartışılmakta. Ek olarak ana menüde gözükmesi için aşağıdaki satırları içeren /usr/share/applications/Azureus.desktop dosyasını yaratın:

[Desktop Entry]
Encoding=UTF-8
Type=Application
Terminal=false
Name=Azureus
Exec=/usr/local/azureus/azureus
Comment=Java BitTorrent client
Categories=Application;Network;
MimeType=application/x-bittorrent;
Icon=/usr/local/azureus/Azureus.png

(burada azureus'un /usr/local klasörüne yüklendiği varsayılmaktadır)

Güncelleme: Şimdi, yepyeni bir Azureus paketi gutsy-backports'ta mevcut (main depolardaki versiyonuna göre daha tercih edilebilir). Buradaki Azureus'ta birçok kararlılık problemi düzeltildi ve icedtea/Java 7 kullanılarak derlendi. Bu yazıyı okuduğunuz zamana kadar, bahsettiğimiz azureus main depolara girmiş olabilir. Sonuç olarak azureus'u apt-get ile kurmadan önce gutsy-backports deposunu etkinleştirdiğinizden emin olmak isteyebilirsiniz.

Deluge (Python ile yazılmış hafif bir BitTorrent istemcisi)

Eğer Azureus'tan daha düşük CPU ve bellek kullanımına sahip bir istemci istiyorsanız Deluge'u denemeniz önerilir. Ancak, kararlılık problemlerinden dolayı Ubuntu deposundaki versiyon yerine, kolay kullanımlı Gutsy-specific paketini kullanarak resmi Deluge websitesindeki son versiyonunu indirmeniz daha iyi olacaktır. Kurulum için, kendi versiyon ve mimariniz için debian paketini tıklayın (32 bit sistemler için i386 ve 64 bit sistemler için x86_64) ve onu GDebi paket yükleyicisi ile çalıştırmak için seçin.

DC++ istemcisi (Linuxdcpp)

 • Kurulum:
sudo apt-get install linuxdcpp
 • Çalıştırmak için
Uygulamalar->İnternet->DC++

Çokluortam Oynatıcılar

Mplayer'ı Çokluortam Kodekleriyle birlikte Nasıl Yüklerim

Mplayer ve kodekleri için basit bir rehber:

 • SMPlayer dosyasını (MPlayer için mükemmel bir arayüz) buradan indirin ve indirdiğiniz dosyayı kurmak için üzerine çift tıklayın. Bu paketi aynı zamanda synaptic paket yöneticisinden de indirip kurabilirsiniz.
64bit sistemlerde wmv9 desteğiyle Mplayer kurulumu

AMD64'te normal şartlar altında wmv9 dosyaları çalışmıyor. Çalıştırmak için tüm gerekli kodeklerle birlikte mplayer'ın 32 bit versiyonunu kurmanız gerekiyor. Gutsy'nin göreceli olarak yeni kurulumunda, mplayer'ın daha kolay çalışmasını sağlayan kütüphanelerin kurulması gerekmiyor. Aşağıdaki adımları takip ettiğinizde wmv9 dosyalarını izleyebilceksiniz.

Mplayer32'nin Edgy versiyonunu (iyi çalışıyor) indirin ve geçici bir klasöre yerleştirin

mkdir mplayer32temp
cd mplayer32temp
wget http://folk.ntnu.no/grannas/debs/mplayer32_20070130-1_amd64.deb

İndirmiş olduğunuz paketteki dosyaları çıkartın (extract edin), ve uygun yerlere kurun (bir dosya yerleşim sorusu sorduğunda 'n' ye basın)

sudo dpkg -x mplayer32_20070130-1_amd64.deb ./
sudo mv -i usr/bin/* /usr/bin/
sudo mv -i usr/lib32/* /usr/lib32/

Mplayerhq'dan son win32 kodeklerini edinin (4 Kasım 2007 için linkler geçerlidir), çıkartın ve kurun (dosya yerleşim sorusu sorduğunda tekrar 'n' ye basın)

wget http://www3.mplayerhq.hu/MPlayer/releases/codecs/essential-20071007.tar.bz2
tar jxfv essential-20071007.tar.bz2
sudo mv -i essential-20071007/* /usr/lib/win32/

wmv9 dosyaları oynatabilmenin keyfini çıkarabilirsiniz.

mplayer32 foobar.wmv

AmaroK Çokluortam Oynatıcısını Nasıl Kurabilirim?

 • Not: Eğer KDE kullanıyorsanız Amarok zaten kurulu olarak gelecektir.
sudo apt-get install amarok
 • Menüden şu yolu izleyin:
Uygulamalar -> Ses ve Video -> amaroK
AmaroK'u Nasıl Kaldırırım?
sudo apt-get --purge autoremove amarok

Nasıl MP3 dosyalarının önizlemesini etkinleştiririm?

sudo apt-get install mpg321
sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras
sudo apt-get install pulseaudio
sudo apt-get install pulseaudio-esound-compat
sudo apt-get install libasound2-plugins

Yukarıdaki yöntem Skype'ın sesini bloke edebilir.

Bu işlem için alternatif bir yöntem de şu şekildedir:

sudo apt-get install mpg321
sudo apt-get install mpg123-esd
sudo apt-get install vorbis-tools
sudo apt-get install esound
sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras

bu yöntem, Skype'ın sesini bloke etmez.

VLC Media Player'ı nasıl kurabilirim?

sudo apt-get install vlc

VLC Media Player'ı bilgisayarınızdan kaldırmak içinse:

sudo apt-get --purge autoremove vlc

Banshee Müzik Yöneticisi ve Çalıcısı Kurulumu

sudo apt-get install banshee

Kaldırmak için:

sudo apt-get --purge autoremove banshee

Ses dosyalarını nasıl encode/decode ederim

Sox adında mükemmel bir komut satırı araç var, (sıradan bir encoder/decoder değil, bir kompozitör). Daha fazla bilgi için kılavuzunu okuyun.

Input(s) → Balancing → Combiner → Effects → Output

sudo apt-get install sox

Sox, Real Audio formatında işlem yapamaz. Bunun için mplayer'la .rm dosyasını .wav'a dönüştürmeniz gerekiyor. Sonra wave dosyasını başka formata çevirebilirsiniz.

 mplayer -ao pcm:file=output.wav input.rm

Video dosyalarını nasıl encode/decode ederim

mencoder, avidemux, transcode, ffmpeg2theora, vb. video dönüştürme programlarından bazılarıdır. Daha fazla bilgi için kılavuzlarını okuyabilirsiniz.

sudo apt-get install mencoder avidemux transcode ffmpeg2theora

Ses dosyalarını nasıl düzenlerim

sudo apt-get install lmms
sudo apt-get install audacity

Video dosyalarını nasıl düzenlerim

sudo apt-get install ubuntustudio-video

Metinden Konuşmaya Dönüşüm

Şu adresi ziyaret edin: https://help.ubuntu.com/community/TextToSpeech

Programlama / Web Geliştirme

Quanta Plus

(Quanta bir KDE programıdır, ama GNOME'da da çalışabilir.) Quanta HTML/XML/PHP/vb. Web Geliştirme Yazılımını yüklemek için:

sudo apt-get install quanta kompare kxsldbg cervisia
Uygulamalar > Programlama > Quanta Plus

Netbeans IDE

Netbeans, Java için platform bağımsız bir IDE'dir. Ancak eklentiyle C/C++, Ruby, portallar ve diğer birçok şeyi de destekler. Yazım noktasında 5.5.1 son kararlı sürümdür ve şu şekilde kurulur:

sudo apt-get install netbeans5.5

Alternatif olarak burayı tıklayıp, indirip manuel olarak kurabilirsiniz. Kurulum paketi 11 MB ile 200 MB arasında değişebilmektedir.

"Netbeans with Web & Java EE" paketi

Eğer NetBeans'ı web geliştirme için kullanacak ve Java EE ile entegre hale getirmek istiyorsanız "Netbeans with Web & Java EE" paketini indirin. Sistem çapında kurulum klasörü (/usr/local/netbeans-6.0beta2/nb6.0/modules/) yerine kullanıcı klasörüne (~/.netbeans/6.0beta2/modules/) yüklendiği için eklenti yükleme mekanizmasını kullanmanızı pek tavsiye etmiyoruz.

"Netbeans with Web & Java EE" paketi yerleşik 2 tane runtime environmentla geliyor:

 • GlassFish V2 Build 58g
 • Apache Tomcat 6.0.14

Bu ikili hem geliştirme hem de üretim için kullanılabilir. Sonuç olarak, Sun Java Application Server ve Apache Tomcat'i ayrı ayrı kurmak zorunda değilsiniz. Aynı zamanda Netbeans'ı kaldırdığınızda bunlar otomatik olarak silinmeyecektir. Bunları ayrı ayrı silmek zorundasınız.

Ancak sunucuları ayrı ayrı kurmak istemeniz ihtimaline karşı, Netbeans'ı root olarak çalıştırmak zorundasınız. Sonra sırayla, Tomcat ve GlassFish'in yapılandırma dosyalarının sahip/grup ve izinlerini değiştirmek zorundasınız (Tomcat ve GlassFish'in Netbeans'le çalışması için).

Eclipse IDE

Eclipse IDE, Netbeans IDE'nin alternatifidir. Aslında, bir bakıma Linux kullanıcılarında Eclipse daha popülerdir. Eclipse'yi direkt olarak Eclipse websitesinden veya apt-get kullanarak kurabilirsiniz:

sudo apt-get install eclipse

Küçük ve Yarayışlı Programlar (Donatılar)

Sıkıştırma araçları

Zip, Gzip ve Bzip2 hemen hemen bütün Linux'larda mevcut olan en popüler sıkıştırma araçlarıdır. Ancak son zamanlarda iki yeni sıkıştırma aracı ortaya çıktı: p7zip (http://7-zip.org/), ace ve rar (http://www.rarlab.com/). 7-zip açık kaynaklı bir proje, ama rar ve ace değil.

sudo apt-get install rar unrar
sudo apt-get install p7zip-full
sudo apt-get install unace

Ark ise kde için bir sıkıştırma aracı, rar gibi başka formatlara da destek veriyor.

sudo apt-get install ark

Pano Yöneticisi (Glipper)

Glipper'ı yüklemek için şu komutu verin:

sudo apt-get install glipper

veya "glipper" paketini bulup kurmak için Sistem > Yönetim menüsü altındaki Synaptic Paket Yöneticisini kullanın.

Şifre Yöneticisi (KeePassX)

KeePassX, çapraz-platform bir şifre yöneticisidir. Yüklemek için şu komutu verin:

sudo apt-get install keepassx

veya "keepassx" paketini bulup kurmak için Sistem > Yönetim menüsü altındaki Synaptic paket yöneticisini kullanın.

Nautilus ile nasıl bluetooth'u kullanıma hazır hale getiririm

Bazı sistemlerde bluetooth için "Aygıt Tarama" işlevi çalışmıyor.

Bu sorunu düzeltmek için:

sudo apt-get install gnome-vfs-obexftp

veya

sudo aptitude install gnome-vfs-obexftp

Google Earth'ü nasıl kurarım (Dünya haritası programı)

Google earth, bir dünya haritası görüntüleyicisidir. Şimdiki versiyonunda bina ve köprüleri üç boyutlu olarak gösterebiliyor. Varsayılan olarak uydu görüntülerini gösteriyor. Son versiyonu gökyüzü görüntüleyicisini de içeriyor. Ayrıntılı bilgi için: http://earth.google.com/

Google Earth'ü Medibuntu paket arşivinden indirip kurabilirsiniz. Medibuntu'dan google-earth'ü kurmak için:

echo "deb http://packages.medibuntu.org/ gutsy free non-free" | sudo tee -a /etc/apt/sources.list
wget -q http://packages.medibuntu.org/medibuntu-key.gpg -O- | sudo apt-key add - && sudo apt-get update
sudo aptitude install googleearth

Alternatif olarak Google Earth'ü direkt olarak Google yükleyicisinden de kurabilirsiniz:

Burayı tıklayarak Google Earth'ü masaüstünüze indirin. Uçbirimi açın ve şu komutları verin:

chmod +x Desktop/GoogleEarthLinux.bin
sudo Desktop/GoogleEarthLinux.bin

Kurulum işlemini talimatları takip ederek tamamlayın. Bilgisayarınızdan kaldırmak içinse:

sudo su
/opt/google-earth/uninstall

Picasa'yı nasıl kurarım (Google'dan bir fotoğraf yöneticisi)

Picasa, bilgisayarınızdaki tüm fotoğrafları anında bulmaya, düzenlemeye ve paylaşmaya yarayan bir yazılımdır. Picasa, fotoğraflarınızda kolay bir şekilde gelişmiş düzeltmeler yapmanızı sağlar. Fotoğraflarınıza tek tıklamayla çok güzel efektler verebilirsiniz. Picasa ile fotoğraflarızı çok kolay bir şekilde paylaşabilirsiniz – fotoğraflarınızı e-postalayabilir, yazdırabilir, ve hatta blogunuza koyabilirsiniz. Picasa'yı dört farklı yöntemle kurabilirsiniz:

sudo apt-get install picasa
 • Burayı tıklayarak kurucuyu indirin ve talimatları takip edin.
 • Windows versiyonunu kurun (WINE yardımıyla).

Google Desktop'u nasıl kurarım (arama programı)

Google Desktop, web'deki ve bilgisayarınızdaki bilgilere kolayca erişmenizi sağlayan bir masaüstü arama programıdır. Masaüstü aramasıyla, Google'la webde yaptığınız arama kadar kolay bir şekilde e-postalarınızı, dosyalarınızı, müziklerinizi, fotoğraflarınızı ve daha fazlasını arayabilirsiniz. Google Desktop'ı iki farklı yöntemle kurabilirsiniz:

sudo apt-get install google-desktop-linux

Ntop'u nasıl kurarım (ağ izleme programı)

Ntop, bir ağ izleme programıdır. Yerel aygıtları izleyebildiğiniz gibi Netflow çıktısıyla aygıtları (bir Cisco router gibi) da izleyebilirsiniz. Kurulumu da çok kolaydır. Uçbirimi açın ve şunu girin:

sudo apt-get install ntop

Şimdi kuruldu, ama basit bir ayar yapmanız gerekiyor. Tekrar uçbirimi açın ve şu komutu girin:

sudo ntop

İki kere şifreniz istenecektir. Bu şifre ntop web arayüzü için yönetici şifreniz olacaktır. Şimdi uçbirimde şu komutu verin:

sudo /etc/init.d/ntop start

Ve bitti! Artık ntop çalışıyor! Başlangıç denemesi için http://127.0.0.1:3000 adresini tarayın. Daha fazla bilgi için http://www.ntop.org/ adresini ziyaret edin.


Dini metin programlarını nasıl kurarım

 • Eğer İncil'le ilgileniyorsanız GnomeSword
 • Kuran-ı Kerim içinse Zekr
Gnomesword için (İncil programı)
sudo apt-get install gnomesword sword-language-pack-en sword-text-web
 • Eğer diğer dillere ihtiyacınız varsa:
sudo apt-cache search bible
 • İstediğiniz dili sword-dil-paketinde ve sword-metninde arayın gerekli olanı kurun.

Gnomesword'a Uygulamalar-->Donatılar altından ulaşabilirsiniz.

 • KDE'de ise, Gnomesword'un yerine kio-sword'u kullanın:
sudo apt-get install kio-sword
Kuran-ı Kerim araştırma aracını nasıl kurabilirim (Zekr)

Zekr açık platform bir Kuran-ı Kerim tarama ve araştırma aracıdır.

sudo wget http://siahe.com/zekr/apt/sources.list.d/gutsy.list -O /etc/apt/sources.list.d/zekr.list                                    
wget -q http://siahe.com/zekr/apt/zekr.debian.gpg -O- | sudo apt-key add -                                                 
sudo apt-get update                                                                            
sudo apt-get install zekr ttf-me-quran ttf-sil-scheherazade
sudo apt-get install ttf-farsiweb flashplugin-nonfree
 • Zekr, ekstra olarak Farsça, Urduca, Fransızca, Rusça, İngilizce, Türkçe, Boşnakça ve Hollandaca Kuran-ı Kerim tercümeleriyle birlikte gelir. Bu dil paketlerinin adları zekr-quran-translations-XY'dir (XY o dilin ISO kodunu belirtir). Bu dil paketlerini listelemek için şu komutu verin
apt-cache search zekr-quran-translations

Listeden uygun paketi seçin ve kurun: Örneğin İngilizce Kuran-ı Kerim tercümelerini yüklemek istiyorsanız aşağıdaki komutu çalıştırın:

sudo apt-get install zekr-quran-translations-en
 • Daha fazla bilgi için Zekr wiki sayfasını ziyaret edin.

Eğitim programlarını nasıl kurarım

Mnemosyne'in kurulumu

Mnemosyne öğrenmenizi kolaylaştıran bir flaş kartı (yabancı ülkelerde eğitim amacıyla kullanılan kartlar) aracıdır. Depolardaki son versiyonunu kurmak için şu komutu verin

sudo apt-get install mnemosyne

veya mnemosyne paketini bulup kurmak için Sistem => Yönetim menüsü altındaki Synaptic paket yöneticisini kullanın.

Son versiyonunu kurmak için (depolardaki bir şekilde eski olabilir) önce bağımlılıklarını kurmalısınız:

sudo apt-get install python python-pygame python-qt3 python-support python-xml

sonra buradan son kaynak paketini indirin:

wget http://superb-east.dl.sourceforge.net/sourceforge/mnemosyne-proj/mnemosyne-0.9.10.tgz
(11 Kasım 2007 için doğru)

Decompress edin:

tar -xzf mnemosyne-0.9.10.tgz

klasörüne gidin

cd mnemosyne-0.9.10/

kurmak için şu komutu verin:

sudo python setup.py install

Uygulamalar menüsünde kısayolunu yaratmak için:

Sistem => Yeğlenenler => Ana Menü => Eğitim (veya istediğiniz başka birşey) => Yeni öğe:
Ad: Mnemosyne
Komut: mnemosyne

Güvenlik

Kullanıcı şifrelerini nasıl kurtarırım

sudo apt-get install john
sudo john /etc/shadow

Root şifresini nasıl sıfırlarım

Ubuntu'yu güvenli modda açın ve root şifresini değiştirmek için şunu girin:

passwd

Nasıl GRUB menüsü şifresi yaratır veya var olan şifreyi nasıl değiştiririm

Burayı ziyaret edin.

Grub şifresini unuttuğumda root şifresini nasıl değiştirim

Burayı ziyaret edin. Bu durumu engellemek için, bir bios şifresi yaratıp hard diski birincil boot aygıtı olarak ayarlamalısınız.

Sunucular

iTunes uyumlu Medya sunucusu

Eğer Ubuntu için iTunes uyumlu bir Medya sunucusu istiyorsanız bunu deneyin

GLPI - IT ve ekipman Yönetim Yazılımı

Eğer Ubuntu için bir IT ve ekipman yönetim yazılımı istiyorsanız bunu deneyin

PostgreSQL

Postgresql, tanınmış ve iyi desteklenen açık kaynaklı bir veri tabanı sunucusudur. Uzunca bir süre MySQL'in mi yoksa PostgreSQL'in mi daha iyi olduğu tartışılagelmiştir. Aslında, bu tartışmaya benzer tartışmalar da vardır: Gnome vs KDE, Perl vs Python, PHP vs JSP, Java vs .Net (veya Mono). Ancak kurulum noktasından baktığımızda PostgreSQL'in daha hafif ve MySQL'den daha az bağımlılığı sahip olduğunu görürüz.

PostgreSQL Kurulumu

PostgreSQL'i kurmak için (hem istemci hem de sunucuda):

sudo apt-get install postgresql-8.2

PostgreSQL dokümantasyonunu kurmak için:

sudo apt-get install postgresql-doc-8.2

PostgreSQL için JDBC3 sürücüsünü kurmak için:

sudo apt-get install libpg-java

PostgreSQL için php desteğini etkinleştirmek için:

sudo apt-get install php5-pgsql

Yönetimsel işleri grafiksel olarak yapmak için:

sudo apt-get install pgadmin3

Web tabanlı yönetim işlerini yapmak için:

sudo apt-get install phppgadmin

PostgreSQL'i Yapılandırma

Postgresql'i kullanmak için, bir veritabanı örneği ve bir de kullanıcı/görev yaratın:

sudo -u postgres createdb $USER
sudo -u postgres createuser $USER

Giriş ID'nizle veritabanı örneği ve kullanıcı/görev yaratmanız PostgreSQL istemcisini başlatmanızı çok kolaylaştıracaktır:

psql

Yönetici olarak giriş yapmak için:

sudo -u postgres psql

Uzak bir makineden, PHP'den, veya JDBC sürücüsünden giriş yapabilmek için, PostgreSQL istemcisinden (psql) şifrenizi ayarlamak zorundasınız:

ALTER USER user PASSWORD 'pass';

Sırasıyla user ve pass'leri kendi kullanıcı adınız ve şifrenizle değiştirin. Uzaktan girişin etkinleştirilip etkinleştirilmediğini anlamak için, şunu çalıştırın:

psql -h host -p 5432 -d database -U user

Php'nin PostgreSQL'le nasıl çalıştığını anlamak için http://www.php.net/manual/en/ref.pgsql.php adresini ziyaret edin.

Pgadmin3 kullanımı

PostgreSQL'i pgadmin3 kullanarak yapılandırmak için:

 • psql istemcisini postgres yöneticisi olarak açın (yukarıdaki PostgreSQL yapılandırmasına bakın)
 • postgres yöneticisinin şifresini değiştirin (yukarıya bakın)
 • Ana menüden Uygulamalar -> Sistem Araçları -> pgAdmin III'ü açın.
 • Open File -> Add Server...
 • Yerel hosta veya 127.0.0.1'e (veya ayarladığınız başka birşeye) adres ayarlayın
 • Bu bağlantıya bir tanım verin.
 • Varsayılan port (5432), SSL (_blank_), Maintenance DB (postgres) ve Username (postgres)'i koruyun
 • Önceki kurduğunuz şifreyi kurun. OK'i tıklayın.

Phppgadmin kullanımı

PostgreSQL'i phppgadmin kullanarak yapılandırmak için:

sudo ln -s /usr/share/phppgadmin /var/www/phpPgAdmin

Postgres yöneticisi için bir şifre ayarlayın: (bkz: #PostgreSQL'i Yapılandırma).

/etc/phppgadmin/config.inc.php dosyasını açın ve değiştirin:

$conf['extra_login_security'] = false;

Bu değişim, yönetimsel girişi etkinleştirecektir. Son olarak giriş için http://localhost/phpPgAdmin/ adresini ziyaret edin.

PostgreSQL'i OpenOffice ile kullanma

 • Uygulamalar -> Ofis -> OpenOffice.org Veritabanı'nı açın.
 • 'Varolan veritanına bağlan'ı seçin. Listeden JDBC'yi seçin ve İleriyi tıklayın.
 • Veri kaynağı adresini şu yapın:
jdbc:postgresql://localhost/database

Her yarattığınız veritabanında yerel hostu host adınızla değiştirin.

 • JDBC sürücü sınıfını şu yapın:
org.postgresql.Driver
 • JDBC sürücü sınıfının veri kaynağı adresine doğru bağlandığınan emin olmak için 'Test sınıfı'nı tıklayın. İleriyi tıklayın.
 • Kullanıcı adınızı girin ve 'Parola gerekli' seçeneğini işaretleyin.
 • Bağlantı Testi butonuna tıklayın. Bir popup penceresi gözükecektir. Şifrenizi girin ve tamama tıklayın.
 • Eğer herşey düzgün olursa, bir onaylama penceresi gözükecektir.
 • İleriyi tıklayın. Bazı opsiyonel ayarlar gözükecektir. Tamamlamak için Finishi tıklayın.

PostgreSQL JDBC sürücüsünü kullanma

Aşağıdaki Java kodu JDBC'nin Postgresql ile nasıl kullanıldığını gösteren basit bir programdır:

// pgVersion.java

import java.sql.*;

class pgVersion {
 public static void main(String arg[]) throws Exception {
 if(arg.length!=4) {
  System.out.println("usage: java pgVersion host database user password");
  return;
 }
 // Class.forName("org.postgresql.Driver");
 Driver driver=new org.postgresql.Driver();
 DriverManager.registerDriver(driver);
 String url="jdbc:postgresql://"+arg[0]+"/"+arg[1]+"?user="+arg[2]+"&password="+arg[3];
 Connection conn=DriverManager.getConnection(url);
 Statement stat=conn.createStatement();
 ResultSet rs=stat.executeQuery("SELECT version()");
 rs.next();
 System.out.println(rs.getString("version"));
 rs.close();
 stat.close();
 conn.close();
 DriverManager.deregisterDriver(driver);
 }
}

Önceki kodu iki farklı şekilde çalıştırabilirsiniz:

 • CLASSPATH ortam değişkenini kullanarak:
export CLASSPATH=/usr/share/java/postgresql.jar:.
javac pgVersion.java
java pgVersion host database user password

Burada host, veritabanı, kullanıcı ve şifre yapılandırmanıza göre değiştirilir. $CLASSPATH'ı kalıcı yapmak için, /etc/bash.bashrc veya ~/.bashrc. içindeki komutları kaydetmek zorundasınız.

 • Sonra sırayla, aşağıdakileri çalıştırın:
javac -classpath /usr/share/java/postgresql.jar pgVersion.java
java -classpath /usr/share/java/postgresql.jar:. pgVersion host database user password

Çıktının şu şekilde olması gerekiyor:

PostgreSQL 8.2.5 on i486-pc-linux-gnu, compiled by GCC cc (GCC) 4.1.3 20070831 (prerelease) (Ubuntu 4.1.2-16ubuntu1)

MySQL

Şu sayfaya göre hem MySQL hem de PostgreSQL; DB2, Sybase, Oracle, SQL Server vb. gibi tescilli programların alternatifleri.

Sunucu ve istemciyi kurmak için:

sudo apt-get install mysql-server-5.0

Farklı şeyleri uzaktan denemek için db4free mükemmel bir veritabanı sunucusu. Eğer bu siteyi kullanmak istiyorsanız MySQL Server'ı kurmak zorunda değilsiniz. Sadece istemci, dokümantasyon ve php veya jdbc bağlanılabilirliğini kurun.

IBM DB2

IBM'in sunduğu yazılımı görmek için burayı tıklayın. Bu sayfaya göre, DB2 ubuntu'ya kurulabiliyor.

İndirme

DB2 trial versiyonu indirmek için burayı ziyaret edin ve IBM DB2 9.5 Data Server trial'ı seçin. Sonra programı indirmeniz için siteye giriş yapmanız gerekiyor (eğer üye değilseniz hesap yaratmanız gerekiyor). Aşağıdakilerden birini seçin:

 • DB2 9.5 data server trial for Linux(R) on AMD64 and Intel(R) EM64T systems (x64)
 • DB2 9.5 data server trial for Linux(R) on System z

Sorulan soruları cevaplayın ve alttaki 'I confirm' düğmesini tıklayın. Son olarak downloadı başlatmak için 'I confirm' butonunu tıklayın.

Sonra sırayla, burayı ziyaret edip IBM DB2 9.5 Express-C'yi seçin. Sonra DB2 Express-C 9.5 for Linux'u seçin continue'u tıklayın. Soruları cevaplayın ve alttaki 'I confirm' düğmesini tıklayın. Son olarak aşağıdakilerden birini seçin:

 • DB2 Express-C for Linux operating system, 32-bit architecture
 • DB2 Express-C for Linux operating system, 64-bit architecture

downloadı başlatmak için 'I confirm' düğmesini tıklayın.

DB2 Kurulumu

Burada kurulum için 'DB2 Express-C for Linux operating system, 32-bit architecture' versiyonunu seçtim. Eğer farklı bir versiyon seçtiyseniz gerekli değişikleri yapın. Dosyayı home klasörüne indirdiğinizi varsayarak anlatmaya devam ediyorum. Şu komutları verin :

tar -xf db2exc_950_LNX_x86.tar.gz
cd ~/exp
sudo apt-get install libaio1
sudo ./db2setup

Açılan pencerenin sol tarafındaki 'Install a Product'ı seçin ve 'Install New'i tıklayın. Başka bir pencere açılacaktır. Kurulumu tamamlamak için talimatları takip edin. Kurulum esnasında yeni kullanıcı ve gruplar yaratmanız tavsiye edilmektedir (dasusr1/dasadm1, db2inst1/db2iadm1, db2fenc1/db2fadm1).

DB2'yi Bilgisayarınızdan Kaldırma

Eğer programı varsayılan ayarlarıyla kurduysanız (yukarıda anlatıldığı gibi) aşağıdaki komut db2'yi bilgisayarınızdan tamamen kaldıracaktır. Eğer kurulum esnasında bazı ayarları değiştirmişseniz gerekli değişiklikleri yapın.

cd /opt/ibm/db2/V9.5
./instance/db2ilist
sudo instance/db2idrop db2inst1
sudo install/db2_deinstall -a
cd && sudo rm -r /opt/ibm/
sudo userdel -r dasusr1
sudo userdel -r db2fenc1
sudo userdel -r db2inst1
sudo groupdel dasadm1
sudo groupdel db2fadm1
sudo groupdel db2iadm1

Bu komutları çalıştırmadan önce lütfen şunlardan emin olun:

 • Db2'nin çalışmaması gerekiyor.
 • DB2 kurulum klasörünü saptayın (Örneğin /opt/ibm/db2/V9.5)
 • DB2 örneklerini saptayın (db2ilist komutunu kullanarak, ikinci komut)
 • Herbir örneği iptal edin (db2idrop komutunu kullanarak, üçüncü komut)
 • Eğer /opt/ibm klasöründe başka IBM yazılımları varsa sadece /opt/ibm/db2 klasörünü silin.
 • Db2 için yarattığınız tüm kullanıcı ve grup hesaplarını silin.

Oracle veritabanı

 • Buradan Oracle veritanı XE'yi indirin. Sonra kurulumu tamamlamak için talimatları takip edin.
 • Sonra sırayla, bazı kullanıcıların sunduğu kurulum rehberlerini görmek için burayı tıklayın. Bu sayfa daha kullanışlı gözüküyor. (--Tamal 07:51, 14 Kasım 2007 (EET))

Eğer takas alanınız 1 GB'tan küçükse bir sorun oluşabilir. Bu durumda şunları yapmak zorundasınız:

 • Takas alanını kapatın. (bilgi için 'man swapoff' komutu verin)
 • Takas alanının boyutunu değiştirin. (bilgi için 'man fdisk' ve 'man cfdisk' komutlarını verin)
 • Sistemi yeniden başlatın. (zorunlu değil, ama tavsiye edilir)
 • Takas alanının UUID'sini güncellemek için /etc/fstab dosyasını düzenleyin. (#How_to_find_the_UUID_of_a_device)
 • Takas alanını açın. (bilgi için 'man swapon' komutu verin)

SSH

Uzaktan yönetim servisi için SSH Sunucusunu nasıl kurarım

sudo apt-get install ssh

SSH'yi nasıl uzak Ubuntu hostuna ayarlarım

Ubuntu hostu, SSH Sunucusunu çalıştırıyor durumda olmalıdır. #How to install SSH Server for remote administration service bölümünü okuyun.

Bu örnekte:

Uzak Ubuntu makinesi: 192.168.0.2 username ise, uzak hosttaki geçerli bir kullanıcı

ssh username@192.168.0.2

Bildiğiniz gibi URL'ye bağlanabilirsiniz:

ssh username@foobar.dyndns.org

Eğer LAN'ınız internete bağlanmak için dinamik IP kullanıyorsa, LAN'ınıza bir statik URL atanması için bir Dinamik IP servisini (DynDNS gibi) kullanabilirsiniz (örneğin, foobar.dyndns.org). URL'nize (örneğin, foobar.dyndns.org) internet üzerinden gelen herhangi bir SSH isteği, modem/router'ınıza DynDNS servisi tarafından gönderilecektir. Bundan sonra router'ınız, LAN'daki host makinenize SSH tüneli için kullanılan portu iletecek şekilde ayarlanmalıdır. (SSH tünelleri varsayılan olarak 22 portunda bulunurlar, ancak bu değiştirilebilir (aşağıya bakın)).

Biraz gülmece için: Foobar'ın etimolojisini okuyun. Açık bir şekilde SSL tüneli için port numarasını seçebilirsiniz. (22 yerine başka birşey koyabilirsiniz):

ssh username@foobar.dyndns.org:11022

Ancak, bunu yaptığınızda, host SSH sunucusu aynı port üzerinde dinleme yapacaktır (örnekte 11022 portu). Dinleme portu, hostunuzdaki OpenSSH sunucusunun (Ubuntu'da var) ssdh_config dosyasında ayarlanabilmektedir. Aynı zamanda router'ınız, 11022 portunu OpenSSH hostunuza iletecek şekilde yapılandırılmalıdır.

SSH Sunucusu Port Numarasını nasıl değiştirebilirim

Düzenlemek için /etc/ssh/sshd_config dosyasını açın

gksu gedit /etc/ssh/sshd_config

Şu satırı arayın:

# What ports, IPs and protocols we listen for
Port 22

22'yi istediğiniz başka bir değerle değiştirin, kaydedin ve SSH sunucusunu yeniden başlatın

sudo /etc/init.d/ssh restart

SSH'yi Port İletme amacıyla kullanma

ssh -L <local port>:<remote computer>:<remote port> <user>@<remote ip>

Bir örnek:

ssh -L 6669:94.92.10.15:6667 foowho

Bu örnekte, yerel istemci bilgisayardaki yerel 6669 portu, varsayılan 22 portu üzerinden, şifrelenmiş SSH ile, 94.92.10.15'teki router'a bağlanmıştır. Router, 22 portunu SSH hostunun iç LAN IP'sine (192.168.0.56 gibi) iletecek şekilde ayarlanmalıdır. Host, OpenSSH'i (ssdh service) ve port 22'yi dinleyecek şekilde ayarlanıyor. Sonra, gelen veriyi, tahminen diğer bazı programların veri beklediği yer olan host port 6667'ye iletecek. foowho, OpenSSH sunucusunu çalıştıran hostta bir hesaba sahip.

SSH tünelleri, URL'ler ve hatta diğer portlarla da kurulabilir. Örnek:

ssh -L 5900:foobar.dyndns.org:5900 foowho -p 11022

Bu örnekte, istemcideki 5900 yerel portu 11022 portundaki bir SSH tüneliyle foobar.dyndns.org'a iletiliyor. DNS servisi foobar.dyndns.org'u uygun WAN (İnternet) IP adresine (router'ın dinlediği yer) çevirir. Router, 11022 portunu 11022 portunda dinleyen OpenSSH sunucusunu host eden LAN makinasına iletecek şekilde ayarlanır. Sonra, hosttaki 5900 portunda çalışan programa veriyi gönderir.

 • Yerel bir portu uzak hosttaki farklı bir porta iletebilirsiniz.
Örneğin: Make port 80 (web server/browser) on the remote host at 10.0.2.10 available locally as port 81
ssh -L 81:10.0.2.10:80 user@office.net
 • You can create secure SSH tunnels to multiple hosts using multiple ports.
ssh -L 81:10.0.2.10:80 -L 82:10.0.2.20:80 -L 83:10.0.2.30:80 user@office.net

Now, local port 81 locally forwards to port 80 on the host at 10.0.2.10, local port 82 forwards to port 80 on the host at 10.0.2.20 and local port 83 forwards to port 80 on the host at 10.0.2.30. In this example, user has an account on all three host machines at 10.0.2.10, 10.0.2.20, and 10.0.2.30.

 • Once port forwarding is set up by ssh, an application is directed to the SSH tunnel for port usage by using the loopback as the destination.
Example 1:
ssh -L 81:10.0.2.10:80 user@office.net
http://localhost:81 or http://127.0.0.1/:81

will direct a web browser to use port 81 locally, which is being redirected by SSH to port 80 on the remote host at 10.0.2.10.

Example 2:
ssh -L 5900:foobar.dyndns.org:5900 foowho
vncviewer 127.0.0.1 or vncviewer localhost

will direct vncviewer (which uses port 5900 by default) to direct its traffic through the ssh tunnel to the host at foobar.dyndns.org, where, presumably, a VNC server is listening on port 5900.

SSH Filesystem

install package: sshfs, see http://fuse.sourceforge.net/sshfs.html

sudo aptitude update
sudo aptitude install sshfs

Optionally, add user to group fuse to manage mount-point permissions.

sudo adduser <local user> fuse

(propogate new group membership: restart or open new shell, e.g., Ctrl+Alt+F1)

Create writable mount point, e.g, <mount point> = /media/remote

sudo mkdir <mount point>
sudo chgrp fuse <mount point>
sudo chmod 775 <mount point>

Mount command

sshfs [<user>@]<host>:[<path>] <mount point>

Unmount command

fusermount -u <mount point>

Ubuntu 7.10 LAMP Server

If you are looking for simple LAMP Server setup in 15min including webmin installation this is for you

(This requires the server version of Gutsy Gibbon, not the standard desktop edition)

How to Install Webmin

Webmin is an browser-based administration tool for Apache, PHP, MySQL, and Much More.

wget http://prdownloads.sourceforge.net/webadmin/webmin_1.370_all.deb

sudo apt-get install libnet-ssleay-perl libauthen-pam-perl libio-pty-perl libmd5-perl

sudo passwd root (Enter new root password, retype)

sudo dpkg -i webmin_1.370_all.deb

To use webmin, type the following in a browser: (Make sure to use HTTPS not HTTP)

Sun Java Application Server (Java EE)

Official documentation

Installing Application Server

Sun Java Application Server is the heart of Java EE. Download either of the following versions:

 • Java EE 5 SDK Update 3
 • Java Application Platform SDK Update 3 Beta
 • Sun Java System Application Server 9.1 (under individual download section)

Alternately you can download GlassFish application server (community maintained):

Make the download file executable and run as root by:

chmod +x Desktop/filename
sudo ./Desktop/filename

Lets assume $JAVAEE_HOME indicates the installation directory. The default installation directory for Sun Java System Application Server 9.1 is /opt/SUNWappserver/. Now, either add $JAVAEE_HOME/bin in your PATH or make a link of asadmin and asant in your path by

sudo ln -s $JAVAEE_HOME/bin/asadmin /usr/local/bin/asadmin
sudo ln -s $JAVAEE_HOME/bin/asant /usr/local/bin/ant

The command 'asadmin' is the main and most important command for Java Application server. Ant is also useful to automate building process.

Application Server configuration

When Java EE installs, a domain 'domain1' is automatically installed with it in $JAVAEE_HOME/domains/ which is the default directory for all domains. Generally this directory ($JAVAEE_HOME/domains/) is not writable. So, as a unprivileged user you can create your own domain in your home directory.

Application Server domain settings

To create, start, stop and delete a domain in your home directory:

asadmin create-domain --adminport 4848 --domaindir ~ mydomain
asadmin start-domain --domaindir ~ mydomain
asadmin stop-domain --domaindir ~ mydomain
asadmin delete-domain --domaindir ~ mydomain

Alternately you can make $JAVAEE_HOME/domains/ writable to do domain-related works from default domain directory. E.g.

sudo chmod a+w $JAVAEE_HOME/domains/
asadmin create-domain --adminport 4848 mydomain
asadmin start-domain mydomain
asadmin stop-domain mydomain
asadmin delete-domain mydomain

If you have only one domain in the default domains directory ($JAVAEE_HOME/domains/) then you do not have to give the domain name to start or stop a domain. E.g.

asadmin start-domain
asadmin stop-domain

You can save the login information to ~/.asadminpass file in order to administer an application server domain from command line. If you do not login, you have to provide username and password for each administrative work (analogous to su and sudo commands). To login:

asadmin login --host localhost --port 4848

Deploying and un-deploying a web or ejb module is very easy. Just do the following:

asadmin deploy test1.war
asadmin deploy test2.ear

asadmin undeploy test1.war
asadmin undeploy test2.ear
Application Server data Source settings

DataSource configuration can be done easily from web based administration console. Here command line method is given:

sudo ln -s /usr/share/java/postgresql.jar /opt/SUNWappserver/domains/domain1/lib/postgresql.jar
asadmin create-jdbc-connection-pool --datasourceclassname org.postgresql.ds.PGSimpleDataSource --property
  serverName=localhost:portNumber=5432:databaseName=database:user=user:password=pass jdbc/postgresql
asadmin create-jdbc-resource --connectionpoolid jdbc/postgresql database

First, we have made this driver accessible from the domain. In the second command, we have created a data source connection pool which has been assigned a JNDI name in the third command. Here all the colon (:) separated values are database related. Change them according to your database settings. Now you can create a Connection by, e.g.:

Context ic = new InitialContext();
DataSource ds = (DataSource)ic.lookup("database");
Connection conn = ds.getConnection();

To see available data sources and their corresponding JNDI names:

asadmin list-jdbc-connection-pools
asadmin list-jdbc-resources

To delete both connection pool, you have to delete JNDI name first. E.g.

asadmin delete-jdbc-resource database
asadmin delete-jdbc-connection-pool jdbc/postgresql

Tomcat 6

Installing tomcat

Tomcat can be found in universe repository but it has some drawbacks (e.g. lots of dependencies, unavailability of version 6.x, do not use Sun Java). Thus manual installation is recommended.

Download latest stable version of tomcat from here and extract it in /usr/local as root. Add "JAVA_HOME=/usr/lib/jvm/java-6-sun/" to /usr/local/apache-tomcat-6.x.x/bin/setclasspath.sh after the first occurrence of "CLASSPATH=". Make sure that sun-java6-jre is installed. Make a soft-link of /usr/local/apache-tomcat-6.x.x/bin/catalina.sh as /usr/local/bin/tomcat to access easily. Optionally you can remove .exe and .bat files and edit .sh files to remove cygwin, os400 and darwin related codes.

Although not necessary, but the ant program would be useful here. You can also install its documentation.

OpenEJB Server

OpenEJB is an open source, modular, configurable, and extendable EJB Container System and EJB Server. Visit here to see the installation instructions for OpenEJB under Tomcat 6.

Using tomcat with NetBeans

You have to make the configuration files readable because Netbeans generally do not run with administrative privilege. To use Tomcat with with NetBeans, you have to set a user with manager role. A typcal $CATALINA_HOME/conf/tomcat-users.xml file would look like:

<?xml version='1.0' encoding='utf-8'?>
<tomcat-users>
 <role rolename="admin"/>
 <role rolename="manager"/>
 <role rolename="tomcat"/>
 <user username="admin" password="admin" roles="admin"/>
 <user username="manager" password="manager" roles="manager"/>
 <user username="tomcat" password="tomcat" roles="tomcat"/>
</tomcat-users>

Edit this file after you have started tomcat once. Any data placed in the <tomcat-users> element is erased during the first start of tomcat. You can also use tomcat that comes with NetBeans web & Java EE pack.

Configure Database Connection Pool (DBCP) of Tomcat

A database connection pool creates and manages a pool of connections to a database. Recycling and reusing already existing connections to a dB is more efficient than opening a new connection. It is still possible and valid to open and close connection for each servlet/jsp (visit #Using_JDBC_driver for details).

Before proceeding, let's assume that $CATALINA_HOME denotes tomcat installation directory (typically: /usr/local/apache-tomcat-6.0.14).

echo $CATALINA_HOME
sudo ln -s /usr/share/java/postgresql.jar $CATALINA_HOME/lib/postgresql.jar
sudo mkdir $CATALINA_HOME/webapps/dataSourceTest
sudo chown $USER:$USER $CATALINA_HOME/webapps/dataSourceTest
cd $CATALINA_HOME/webapps/dataSourceTest
mkdir META-INF WEB-INF WEB-INF/classes

Create WEB-INF/web.xml and set its content:

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>

<web-app xmlns="http://java.sun.com/xml/ns/javaee"
 xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance"
 xsi:schemaLocation="http://java.sun.com/xml/ns/javaee http://java.sun.com/xml/ns/javaee/web-app_2_5.xsd"
 version="2.5">

 <resource-ref>
  <description>PostgreSQL connectivity</description>
  <res-ref-name>jdbc/postgresql</res-ref-name>
  <res-type>javax.sql.DataSource</res-type>
  <res-auth>Container</res-auth>
 </resource-ref>

 <description>
  Page for testing
 </description>
 <display-name>Testing page</display-name>
 <servlet>
  <servlet-name>pgsqlVersion</servlet-name>
  <servlet-class>pgsqlVersion</servlet-class>
 </servlet>
 <servlet-mapping>
  <servlet-name>pgsqlVersion</servlet-name>
  <url-pattern>/pgsqlVersion</url-pattern>
 </servlet-mapping>
</web-app>

Create META-INF/context.xml and set its content (replace hostname, database instance name, user id and password):

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<Context>
 <Resource
  name="jdbc/postgresql"
  auth="Container"
  type="javax.sql.DataSource"
  driverClassName="org.postgresql.Driver"
  url="jdbc:postgresql://host/database"
  username="user"
  password="password"
  maxActive="20"
  maxIdle="10"
  maxWait="-1"/>
 <WatchedResource>WEB-INF/web.xml</WatchedResource>
 <WatchedResource>META-INF/context.xml</WatchedResource>
</Context>

Create pgsqlVersion.java and set its content:

import java.io.*;
import java.sql.*;
import javax.sql.*;
import javax.naming.*;
import javax.servlet.*;
public class pgsqlVersion extends GenericServlet {
 public void service(ServletRequest request, ServletResponse response) {
 try {
 response.setContentType("text/html");
 PrintWriter pw=response.getWriter();
 Context initContext = new InitialContext();
 Context envContext = (Context)initContext.lookup("java:/comp/env");
 DataSource ds = (DataSource)envContext.lookup("jdbc/postgresql");
 Connection conn = ds.getConnection();
 Statement stat=conn.createStatement();
 ResultSet rs=stat.executeQuery("SELECT version()");
 rs.next();
 pw.println(rs.getString("version"));
 rs.close();
 stat.close();
 } catch(Exception e) { }
 }
}

Create index.html and set its content:

<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Frameset//EN"
  "http://www.w3.org/TR/html4/frameset.dtd">
<html>
<head>
<title>PostgreSQL datasource</title>
</head>
<frameset rows="80%, 20%">
 <frame src="pgsqlVersion.java">
 <frame src="pgsqlVersion">
</frameset>
</html>

Then compile the servlet:

export CLASSPATH=$CATALINA_HOME/lib/postgresql.jar:$CATALINA_HOME/lib/servlet-api.jar:.
javac -d WEB-INF/classes/ pgsqlVersion.java

Finally, visit http: //host:8080/dataSourceTest. Thats all!


Nagios Network Monitoring Server

It should be noted that this howto instructs you to build nagios from its sources, while it exists on the official repositories.

NFS Server

 • Read Linux NFS FAQ
 • Run this command for each computer to determine the IP Addresses for each one:
ifconfig

Installing NFS Server

sudo apt-get install nfs-kernel-server nfs-common portmap

Reconfigure Portmap to not bind to loopback interface:

sudo dpkg-reconfigure portmap 
sudo /etc/init.d/portmap restart

Define which folders to share (export):

sudo nano /etc/exports

Add share (export) definitions:

This will export path to all IP addresses between 192.168.1.1 and 192.168.1.254 with Read/Write access:

/path/to/shared/files 192.168.1.0/24(rw,no_root_squash,async)

This will export path to all IP addresses between 192.168.1.1 and 192.168.1.254 with Read Only access:

/path/to/shared/files 192.168.1.0/24(ro,async)

192.168.1.0/24 above would be the clients IP Address

When finished, save changes and restart the NFS Server:

sudo /etc/init.d/nfs-kernel-server restart

Export your new configuration:

sudo exportfs -a

Installing NFS Client

sudo apt-get install portmap nfs-common

Mounting Manually

cd ~
mkdir temp
sudo mount 192.168.1.1:/path/to/shared/files temp

192.168.1.1 above would be the Servers IP Address

You may need to restart NFS services:

sudo /etc/init.d/portmap restart
sudo /etc/init.d/nfs-common restart

Mounting Automatically

Create mountpoint:

sudo mkdir /mnt/files

Edit configuration:

gksudo gedit /etc/fstab

Add something similar to below:

192.168.1.1:/path/to/shared/files /mnt/files nfs rsize=8192,wsize=8192,timeo=14,intr 0 0

Test new configuration:

sudo mount -a

Reboot to test automatic mounting.

Hardware

NVidia Driver

First, determine what kernel you have running:

user@localhost:~$ uname -a
Linux localhost 2.6.22-14-generic #1 SMP Sun Oct 14 23:05:12 GMT 2007 i686 GNU/Linux

I have the generic kernel, so I need to install the following:

sudo apt-get install linux-restricted-modules-generic


After that's done, go to System > Administration > Restricted Drivers Manager and turn on the driver.

Some users may receive an error screen: "The software source for the packsge nvidia-glx-new is not enabled." This can be overcome by going to System > Administration > Software Sources and ticking all the boxes under the heading "Downloadable from the Internet", click close and then allow Ubuntu to reload the package lists. The NVidia drivers can then be enabled using the method above.

You can optionally prevent showing NVidia logo on startup by:

sudo nvidia-xconfig --no-logo

Wacom tablet

By default, options for the Wacom tablet are commented out. Type the following command to edit the xorg.conf file.

gksu gedit /etc/X11/xorg.conf

Uncomment the following by removing the "#" or just replace the tree lines:

InputDevice   "stylus"	"SendCoreEvents"
InputDevice   "cursor"	"SendCoreEvents"
InputDevice   "eraser"	"SendCoreEvents"

Save and restart your X-session by typing CTRL-ALT-BACKSPACE.

Microsoft Intellimouse

To get the scroll wheel and side buttons to be recognized, change your /etc/X11/xorg.conf mouse section to look like the following:

Section "InputDevice"

  Identifier   "Configured Mouse"
  Driver     "mouse"
  Option     "CorePointer"
  Option     "Device" "/dev/input/mice" 
  Option     "Protocol" "ExplorerPS/2"
  Option     "ZAxisMapping" "4 5"
  Option     "Emulate3Buttons" "true"
  Option     "Buttons" "7" 
  Option     "ButtonMapping" "1 2 3 6 7"

EndSection

If you want the wheel scroll button to scroll in firefox rather than the side buttons make "ZAxisMapping" "6 7" and "ButtonMapping" "1 2 3 4 5".

At this point you can reboot your computer or restart X (Ctrl-Alt-BackSpace) to see if your forward/back buttons work in FireFox. You can test in a terminal with xev.

Logitech MX510

To have the extra buttons on your MX510 working with X, you'll have to install and configure the evdev-drivers. Open up a terminal and enter:

 sudo apt-get install xserver-xorg-input-evdev

Now, all you have to do is configure Xorg to work with the new driver. Always remember to back up original files before altering:

 sudo cp /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.bak
 gksudo gedit /etc/X11/xorg.conf

Locate and replace the InputDevice section which holds the information for your mouse, for example with the identifier Configured Mouse, and replace it with:

 Section "InputDevice"
    Identifier   "Configured Mouse"
    Driver     "evdev"
    Option     "CorePointer"
    Option     "Name" "Logitech MX510"
 EndSection

Logout or kill the X session using <CTRL><ALT><BACKSPACE> and login again. This should get all of your buttons and scrollwheel up and running, and even let you navigate the webbrowser history using the thumb buttons on the side.

Disable CAPS LOCK

I like to remap mine to <Ctrl>. Just run gnome-keyboard-properties with "System > Preferences > Keyboard", click on the "Layout Options" tab and then on the arrow next to "Ctrl key position". Selecting "Make CapsLock an additional Ctrl" does the trick.

Enabling NUM LOCK at boot

The Default behavior is for the NUM LOCK key to be off; if you are on a desktop and have a keypad though, entering digits from it can be much quicker and you may wish to have it enabled for entering login password, etc. Here's how:

 • From Synaptic, download and install "numlockx," or, from the command line;
 sudo apt-get install numlockx
 • To get it working, you now have to edit the appropriate startup file. First, make sure you have a working backup of the file:
 sudo cp /etc/gdm/Init/Default /etc/gdm/Init/Default.bak
 • Next, modify the gdm/Init file. In terminal:
 gksudo gedit /etc/gdm/Init/Default
 • Scroll down to the end of the file, and above the line that says "exit 0" add the following:
 if [ -x /usr/bin/numlockx ]; then
 /usr/bin/numlockx on 
 fi
 • Next time you reboot, your NUM LOCK should default to "on."

BSNL Broadband (dataone) speedup

BSNL Broadband or Dataone provides high speed (2Mbps) Internet connectivity in India. The DNS servers provided by the BSNL (61.1.96.69 and 61.1.96.71) are very slow. Instead use Either of these:

208.67.222.222 and 208.67.220.220 or

4.2.2.1 and 4.2.2.2 or

search Google for free DNS service providers.

Citrix ICA client

The Citrix client no longer suffers from any of the previous Ubuntu version's problems of UTF8 font issues, OpenMotif depends, or flaky/broken browser integration. It just works!

 • Download the latest en.linuxx86.tar.gz (currently v10.6) from Citrix.com and save to your desktop
 • Right-click tar.gz file, and Extract Here
 • Open a Terminal
 Programs > Accessories > Terminal
 • Change to the directory where we extracted the client
 cd Desktop/en.linuxx86
 • Run the setup program
 ./setupwfc
 • Select the defaults

Now, web files from Metaframe Presentation Server, Citrix Access Gateway, etc webpages will work fine in Firefox.

Someone may wish to add an entry on how to use the client to connect to a local Citrix farm.

WINE

Latest install instructions are always at: WineHQ.org

Add repository key:

 wget -q http://wine.budgetdedicated.com/apt/387EE263.gpg -O- | sudo apt-key add -

Add repository to apt sources:

 sudo wget http://wine.budgetdedicated.com/apt/sources.list.d/gutsy.list -O /etc/apt/sources.list.d/winehq.list

Update apt sources:

 sudo apt-get update

Install WINE:

 sudo apt-get install wine

The program menu then appears in Programs under Wine, or double-click a Windows/DOS .exe file.

Install Internet Explorer 6 for Wine

IE 6 is not recommended for general usage, but some Windows packages (installed under Wine) require IE6 to complete installation. Furthermore, IE 6 is useful for checking code for developers who want to see how their web pages appear under IE 6.

Install the required package cabextract from Synaptic Package Manager (or from apt-get install cabextract).

Download and run the IEs4Linux installation script from the IEs4Linux website:

   wget http://www.tatanka.com.br/ies4linux/downloads/ies4linux-latest.tar.gz
   tar zxvf ies4linux-latest.tar.gz
   cd ies4linux-*
   ./ies4linux


There is a beta version of the install at http://www.tatanka.com.br/ies4linux/downloads

If you hit advance you have the option to install IE7. I have not gotten it to work as of yet, but IE6 installs with no issues on amd64 and i386

Accept all the defaults for installation.

VMWare Server

Until the Commercial Ubuntu repository includes the VMWare Server, you can use the following 'How To' to compile from source.

VMWare Tools

If you want to install VMware tools on ubuntu gutsy follow this steps

To be able to use usb devices look at following bug comment at https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/kvm/+bug/156085/comments/5

How to install Broadcom wireless driver

 • This worked for me Kubuntu 7.10 32 bit but there are several ways
 • First, make sure you have the appropriate hardware
lspci | grep Broadcom
 • Output should match this
02:03.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM4306 802.11b/g Wireless LAN Controller (rev 02)
 • Then you have to add a repository
gsku gedit /etc/apt/sources.list
 • Add
deb http://ubuntu.cafuego.net gutsy-cafuego bcm43xx
 • Then do this to add the signature
wget http://ubuntu.cafuego.net/AF425CB5.gpg -O- | sudo apt-key add -
 • Back in the console
sudo apt-get install bcm43xx-firmware 
 • Just press yes, let it install, and reboot! Thanks to Pete and the 7.04 guide for this.

Requests

If you have requests that you would like to be part of this guide, write them in Ubuntu_talk:Gutsy.

Troubleshooting

Place solutions to problems you have encountered with Gutsy here. They may be workarounds to bugs or other solutions to other problems.

OpenOffice spell checking problem

This problem is not a bug at all. Some Languages do not have spell checking support while others do. For example, "English (India)" do not support spell checking but "English (USA)" do. Just goto

Tools -> Options -> Language Settings -> Languages

and select a Western language that have a check mark beside the language name. Thats it.

If you want to add languages that supports spell checking, just install the package myspell-<language> where <language> is the desired language i.e:

sudo apt-get install myspell-fr 

to install the french dictionnary.

Alternative of SCIM to switch keyboard layout

SCIM might not work properly under Gutsy Gibbon, although works fine under Feisty Fawn. Until the problem is fixed, you can use the alternative method to switch keyboard layout.

 • Go to System -> Administration -> Language Support and install the languages you want to use.
 • Open System -> Preferences -> Keyboard and add the layout that you want to use from Layouts tab.
 • Right click on the free space of upper panel and select "Add to panel...". Add Keyboard Indicator.

Fix Slow boot/faulty splash screen

if your system is booting slowly or your ubuntu splash screen is not being displayed it could be that Usplash has created the splash screen incorrectly

1) edit /boot/grub/menu.lst

 sudo gedit /boot/grub/menu.lst

At the very end of the kernel line after "splash" , add

 "vga=***" 

replace *** with the code from the table below that corresponds with the resolution and colour setting you are using

Screen 640x480 800x600 1024x768 1280x1024 1600x1200
Colors
256 769 771 773 775 796
32,768 784 787 790 793 797
65,536 785 788 791 794 798
16.8M 786 789 792 795 799

the line should look something like this

 kernel		/boot/vmlinuz-2.6.22-14-generic root=UUID=20fd9912-6383-4860-9cd8-88a11909d715 ro quiet splash vga=791

Save that file, close it,

2) edit /etc/usplash.conf

  sudo gedit /etc/usplash.conf

change the resolution to the one you set in the previous step save and close

3) rebuild the bootsplash screen

 get your kernel version
  uname -r
   This lists your current kernel version.
  sudo update-initramfs -u -k <insert results from uname -r here>
 This rebuilds the image that Grub uses to start the system.

4) reboot


Logout problem

Some users have have faced a hangout problem when whey press the quit button. Currently the following symptom and work-around have been noticed:

 • Press Ctrl-Alt-Backspace to kill X-Window and show the GDM screen.
 • gnome-power-manager service should be on. You can enable it from System->Preferences->Sessions.
 • Wait for 1 minute. The quit window will appear. (the logout problem will vanish for some times).
 • For some users, removing .config/autostart/ directory worked.

Tips And Tricks

It is pointless to add the tricks that is already added in Ubuntu:Feisty#Tips_And_Tricks. So, only new tricks are added.

How to find the UUID of a device

 • This is useful if changes are made to the partition table or a new hard drive is added to the computer.
 • When the UUID(s) change an error will be caused during boot.
 • Pressing <Ctrl>-D will allow the boot to continue but to fix the problem:

-> Open fstab file:

sudo gedit /etc/fstab

-> In another terminal run this commmand:

ls -l /dev/disk/by-uuid/ 

-> Or you can type this to list all of your devices:

blkid
 • Compare the UUID's and any that are different in fstab from the list must be changed. The easiest way is copy and paste.
 • Some other things may have to be edited as well like the mount point, type (ext2, ext3, ntfs, etc) , options, dump, pass, etc.

For more help editing fstab look Here:

 • To list the UUID of a specific device:
sudo vol_id -u device
 • Where device might be /dev/sdxy.

Example: sudo vol_id -u /dev/sda1

Enable vim syntax highlighting

The source of vi/vim command is vim-tiny package which does not support syntax highlighting. Install vim:

sudo apt-get install vim

Then open /etc/vim/vimrc and uncomment syntax on

Looks like

"syntax

Needs to look like

syntax

HAL

If you have problem failed to initialize HAL, and devices such as card reader,or shutdown problem, power meter doesn´t appear..please find this line in /etc/init.d/rc

sudo vim /etc/init.d/rc find this line : CONCURRENCY=shell

To fix this:

sudo nautilus

Navigate to /etc/ look for the folder rc2.d rename s12hal to s13hal

the problem was HAL loading before DBUS and causing such error. this should fiz the problem, if not

sudo gedit /etc/init.d/rc

and turn CONCURRENCY=shell to CONCURRENCY=none

Enable Sirius Internet Radio for Firefox

Launch the player from www.sirius.com. After authenticating, you will now be able to select which stream to play. Selecting the stream will launch vlc.

Remove unwanted language/locale files

sudo apt-get install localepurge
sudo localepurge

Auto starting pidgin at login

Goto System -> Preferences -> Sessions. Click Add. A popup window will appear. Set Name to "Pidgin" and Command to "/usr/bin/pidgin". Click OK. Make sure that it is enabled.

sudo/gksu without password

EDITOR=gedit gksu visudo

Find "Defaults !lecture,tty_tickets,!fqdn" and replace by "Defaults timestamp_timeout=-1".

Speed-up Ubuntu

Open System -> Preferences -> Sessions and remove the startup programs that you do not need (e.g. Bluetooth Manager, Evolution Alarm Notifier, Restricted Driver Manager, Tracker, User folders update, Visual).

Open System -> Preferences -> Appearance and make Visual Effects to None.

Open System -> Administration -> Services and disable the services that you do not need (e.g. alsa-utils, bluetooth, brltty, hdparm, acpid, apmd, screen).

How to change the USplash Screen on startup/shutdown

When you add another Desktop Environment, the USplash screen may change (saying Kubuntu instead of Ubuntu). If you want to change it, do the following:

sudo update-alternatives --config usplash-artwork.so

This will bring up a list of installed USplash screens. Type the number that corresponds to the one you want and press Enter. Then type:

sudo dpkg-reconfigure usplash

Then reboot.

Guide Development

Note: This section was taken from the Feisty Guide and edited appropriately.

Place ideas here to increase the look and performance of this guide.

 • Add a new section for Gnome Themes from http://art.gnome.org and KDE Themes from http://www.kde-look.org/.
 • Have entries under their headings in alphabetical order.
 • Try to keep the guide neat and clutter free.
 • Possible "Short Version" Table of contents without each "How to".
 • Add a [top] link to the end of each article.
 • If possible, include a 'find/search' function to easily access queries.
  • This can be done in Firefox with <Ctrl>-F.
 • instead of 'apt-get install', there could be the new Gutsy apturl feature for easier installation of software
Personal tools
Sponsor
   CuBox