Ubuntu:Feisty pl/UwagiOgólne

From

Jump to: navigation, search

Uwagi ogólne

  1. Oto nieoficjalny przewodnik po Ubuntu 7.04 (Feisty Fawn). W żaden sposób nie jest on powiązany z Ubuntu i firmą Canonical.
  2. Fragmenty znajdujące się w niebieskawych sekcjach są komendami, które trzeba wykonać w terminalu (Aplikacje -> Narzędzia systemowe -> Terminal)
  3. Aby uniknąć błedów przy przepisywaniu komend, zalecam kopiowanie ich do terminala (zaznaczenie komendy, prawoklik -> "Kopiuj"/"Wklej" lub też za pomocą skrótów klawiaturowych, odpowiednio Ctrl+C/Shift+Insert )
  4. Komenda "sudo" oznacza "superuser do" (wykonanie polecenia z uprawnieniami roota). Wykonanie "sudo" wymaga podania hasła użytkownika.
  5. Szczegółowe informacje na temat każdego programu można uzyskać w pomocy systemowej, wykorzystując polecenie "man". Przykładowo, "man sudo" wyświetli informacje dotyczące komendy "sudo".
  6. Jeśli masz już dość ciągłego wykonywania komendy "apt-get" przeczytaj Jak używać graficznej nakładki na program apt-get (Synaptic)?
  7. Komendy "apt-get" i "wget" wymagają skonfigurowanego połączenia z Internetem.
  8. Aby pobrać plik, kliknij prawym klawiszem myszy na odpowiednim odnośniku, wybierz opcję "Zapisz plik jako..." i sprawdź zgodność nazwy pliku i jego rozszerzenia.
  9. Jeżeli chcesz wspomóc proces tłumaczenia Ubuntu na inne języki, odwiedź https://launchpad.net/
  10. Niech przesłanie hasła "humanizm dla innych" zawsze będzie z Tobą...
Jeżeli używasz platformy 64-bitowej zamień "i386" na "amd64"
Jeżeli używasz Kubuntu, powinieneś zainstalować program gedit
sudo apt-get install gedit
lub zastąp gedit programem kwrite, na przykład zamiast wpisywać
 sudo gedit /etc/apt/sources.list
napisz
 sudo kwrite /etc/apt/sources.list
Jeżeli używasz platformy 64-bitowej zamień "i386" na "amd64"
Personal tools